W dniu  7-mego października 2000 roku Pani Jadwiga Gołubiec, szeroko znana i szanowana członkini Domu Polskiego została udekorowana Krzyżem Kawalerskim.  Krzyż Kawalerski przyznawany przez Prezydenta Polski jest najwyższym odznaczeniem jakim może być udekorowana osoba mieszkająca poza Polską.  Pani Jadwiga została uhonorowana tym oznaczeniem za długoletnią współpracę z LIBERTAS - Fundacją Kultury Polskiej oraz za wkład pracy w utrzymanie i rozwój Muzeum Polskiego w Rappersville w Szwajcarii.

Miałam zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu które odbyło się w domu Państwa Marty i Romana Gołubców.  Medal wręczył Konsul RP Pan Jerzy Walewski.  Obecni byli współpracownicy Pani Jadwigi, przyjaciele i krewni.

        Pani Jadwiga urodziła się w Rydze w Łotwie gdzie uczęszczała do trzech różnych szkół wykładających w trzech językach:  szkoły podstawowej z językiem polskim, szkoły średniej z językiem rosyjskim i uniwerystetu z językiem łotewskim gdzie studiowała geografię. Po ukończeniu uniwersytetu wykładała geografię, chemię i języki w szkołach.  W tym czasie Pani Jadwiga poślubiła sekretarza Ambasady Polskiej w Rydze Pana Bolesława Gołubca. 

Pani Gołubiec i Marta Egert  
w ambasadzie Polskiej w Rydze

           Wybuch Drugiej Wojny Światowej tragicznie doświadczył Panią Jadwigę i jej rodzinę; jej rodzice i mąż zostali zesłani na Syberię a ona wraz z synem Romanem zostali zesłani do obozu w Niemczech.  Po zakończeniu wojny obydwoje wyemigrowali w 1950 roku do Stanów Zjednoczonych gdzie zamieszkali w Chicago, Illinois.

            Pobyt w Chicago był bardzo owocny dla Pani Jadwigi zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.  Miała interesującą pracę w bibliotece znanej firmy kartograficznej Rand McNally i tutaj, w Chicago, ożenił się jej syn i tutaj została babcią i tutaj zostąła powzięta decyzja o przeprowadzce do Seattle.

Pani Jadwiga i jej syn Roman na stacji
kolejowej w
Chicago

    Jedną z pasji Pani Jadwigi są podróże i podczas jednej z nich odwiedziła znane Muzeum Polskie w Rappersville w Szwajcarii gdzie została przedstawiona dyrektorowi i założycielowi Polskiej Fundacji Kulturalnej LIBERTAS Januszowi Morkowskiemu.

      Po powrocie do Seattle Pani Jadwiga zadecydowała o założeniu grupy przyjaciół Muzeum Polskiego.  Celem tej organizacji była zbiórka pieniędzy na rzecz muzeum.  Sławne były "Niedzielne Herbatki u Jadwigi" podczas których zebrano około dwadzieścia pięć tysięcy franków szwajcarskich.

            Ponad 100-letnia historia muzeum odzwierciedla burzliwą historię Polski.  Muzeum zostało założone w 1870 roku przez księcia Władysława Platera, który brał udział w Powstaniu Listopadowym 1830-go roku.  W owym czasie było to jedyne Polskie Muzeum w Świecie które pełniło role nie tylko muzeum kultury polskiej ale było też symbolem Niepodległej Polski.

            W swojej historii muzeum w Raperswille dwukrotnie przestało działać, ale w 1975 roku dzięki wysiłkom Janusza Morkowskiego zostało otworzone ponownie.

Dekoracja

        Wszystkie eksponaty w muzeum są darami emigrantów i dlatego to muzeum należy do wszystkich emigrantów a nie tylko Polaków.

Pani Jadwiga jest bardzo aktywna w społeczności polskiej w Seattle.  Ponad dwadzieścia lat zajmowała sie prowadzeniem kroniki Domu Polskiego, pracowała dla Koła Pań i wspomagała wszystkie wydarzenia w Domu Polskim.

            Rok 2000 jest specjalnym rokiem dla Pani Jadwigi bo oprócz odznaczenia została prababcią Nicholasa, syna Beaty i Marka Gołubców.

            Życzymy Pani Jadwidze wszystkiego najlepszego i wielu lat życia.

            Na zakończenie zacytuję fragment listu do Pani Jadwigi od dyrektora muzeum Janusza Morkowskiego:

                      Kochana Pani Jadwigo,

Wielokrotnie zasłużyła Pani sobie na to odznaczenie za pracę społeczną i dla polskości.  Gdyby nie Pani wysiłki muzeum nie otrzymało by tylu donacji.   Jest pani tak miła że wielką przyjemnością jest współpraca z Pania.  Tylko za ciasta jakie Pani piecze należy się Pani medal.  

Mu tutaj, w Seattle możemy tylko dodać że jesteśmy szczęśliwi i dumni że Pani Jadwiga Gołubiec jest między nami.

Katarzyna (Kasia) Pietrzyk

Seattle, listopad 2000

 

Ms. Jadwiga Golubiec died on April 5, 2005

Ms. Golubiec, a lady well known and liked in the Polish community, celebrated her 100th birthday in January. Born in Kronstadt, Russia, she survived the Russian Revolution to become one of the first women graduating with a M.Sc. from the University of Riga, Latvia. After Soviet invasion of Latvia in 1940, she lost her Polish parents and husband to Gulag, but survived WWII in Latvia and Germany with son Ron. She came to US in 1950 and worked as librarian for Rand McNally. For her lifetime activities promoting Polish culture abroad, in 2000 she was honored with the Cavalier Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland.

 

Mrs. Jadwiga Gołubiec