Share your story

If you have a story to share, we’d like to hear about your experience! Have you held an event at Polish Cultural Center, participated in activities with our community, or have a family heritage story to tell? Do you have a historic photo to share? Send your stories or photos to [email protected]

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
John H. BykElzbieta & Jerzy Las Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Elzbieta & Jerzy Las
Member
Elzbieta & Jerzy Las

JERZY LAS Urodził się w 1948 r. w Sandomierzu. W 1965 ukończył ZSZ w Sandomierzu i wyjechał do Wrocławia, gdzie pracował jako murarz i jednocześnie uczęszczał do Technikum Budowlanego. W 1967 r. powołany do odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej. Jako żołnierz JW. Żary k/ Żagania, brał udział w zajęciu Czechosłowacji w 1968 przez jednostki Układu Warszawskiego w ramach Drezdeńskiej Dywizji Pancernej w 16 batalionie saperów. W 1969 r. ożenił się z Elżbietą z domu Wiatros i zamieszkał w Sandomierzu. Od roku 1969 pracował jako kierowca karetki pogotowia ratunkowego w Sandomierzu, a od 1970 roku jako kierowca towarowy i autobusowy w Sandomierskim… Read more »

John H. Byk
Guest
John H. Byk

Hello. I first became aware of the Polish Community in Seattle in 1979 when I was stationed on a Coast Guard patrol ship in Oregon. My captain asked me what nationality my last name was and I told him it was Polish and that my parents were immigrants to Detroit Michigan-my home town. He immediately enrolled me intensive Polish language classes in Seattle so I could brush up on my first language skills and serve as an interpreter to the many Polish fishing vessels working the waters off the West Coast. I received a special commendation for my work. When… Read more »

Scroll to top